Board of Directors


Board 2016 presenting CPJ's climate change brief to Catherine McKenna, Minister of the Environment and Climate Change
CPJ's Board of Directors presents our climate change brief to Catherine McKenna, Minister of the Environment and Climate Change. (June 2016)

Bringing together vast and varied skills and talents, CPJ’s 13-member board of directors has representatives from all regions of Canada. Board members can sit a maximum of two three-year terms.

Current board members are:

Mike Bos, Chartered accountant
Treasurer, Representing At-Large (Ontario)
Residing in Ottawa, ON
Second term ends June 2019

Thea de Groot, Educator
Secretary, Representing At-Large (Canada)
Residing in Sarnia, ON
First term ends June 2017

Jim Dekker, Retired pastor
Chair, Representing Southwestern Ontario
Residing in St. Catharines, ON
First term ends June 2017

Patti Fitzmaurice, Social justice coordinator
Vice-Chair, Representing Saskatchewan/Manitoba/Nunavut​
Residing in Winnipeg, MB
First term ends June 2017

Genevieve Gallant, Animator
Representing At-Large (Canada)
Residing in Ottawa, ON
Second term ends June 2019

Wayne Groot, Farmer
Representing Alberta - North/Northwest Territories
Residing in Gibbons, AB
First term ends June 2017

Adrian Helleman, Professor
Representing Toronto
Residing in Toronto, ON
First term ends June 2017

Naomi Kabugi, Anglican priest
Representing At-Large (Canada)
Residing in Ottawa, ON
Second term ends June 2019

Trixie Ling, Youth Case Worker
Representing BC/Yukon
Residing in Vancouver, BC
First term ends June 2018

Richard Manuel, Baptist pastor
Representing Eastern Canada
Residing in Summerville, NS
First term ends June 2019

Monique Verhoef, Diversity and Human Rights Coordinator
Representing Southern Alberta
Residing in Calgary, AB
First term ends June 2017

Leah Watkiss, Social justice worker
Representing At-Large (Canada)
Residing in Toronto, ON
Second term ends June 2019

Martha Wiebe, Professor of Social Work
Representing Northern and Eastern Ontario
Residing in Ottawa, ON
First term ends June 2019

Tags: 

Latest Tweets